Antalya Gezi Rehberi

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Antalya gezi rehberi antik kentleri, plajları, gece hayatı ve daha birbirinden farklı ve güzel etkinlikleri ile ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de en kalabalık şehirlerden birisi olan Antalya yılın dört mevsimi gezilip görülebilecek yerlerden biri oluyor. Akdeniz’e kıyısı olan bu şehir yazları sıcak ve kışları ılıman havası ile tatilcilere yılın 12 ayı keyifli vakit geçirebilme imkanı sunuyor. Başlıca Antalya’da görülmesi gereken yerler dediğimizde aklımıza ilk olarak şunlar gelir;

Antalya Plajları

Ülkemizde önemli turizm merkezi olan Antalya kıyılarının uzunluğu ile tatilcilerin yaz ve sonbahar aylarında deniz turizmi için tercih ettikleri önemli bir şehir oluyor. Dağların denize dik olarak uzanması Antalya denizini derin kılıyor. Aynı zamanda bu nedenle plajlar devamlılık göstermiyor.

Fakat Kumluca, Finike, Tekirova, Kemer, Demre ve Kaş ilçelerinde deniz turizmi için daha olanaklı kıyılar plajlar bulunur. Antalya otelleri ve tatil köyleri bakımından daha çok Lara, Karpuzkaldıran, Kundu ve Belek plajları ile ünlenmiştir. Antalya’da Mavi Bayrak ödülünü alan çok sayıda plaj bulunur. Antalya gezi rehberine eklenmesine gereken Antalya plajları Antalya’yı değerli kılan ve olmazsa olmazlardan biridir.

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi tarihi bir yapı olup eski dönemlerden bu yana birkaç burç, Hadrian kapısı, limana bakan büyük bir kulesi ve liman surlarının bazı parçaları ile varlığını sürdürmektedir. Kale Kapısı Meydanı’nda yer alan saat kulesi tarihi yapılardan biri olarak karşımıza çıkar. Kaleiçi’nde ayakta kalan kulelerden biri de saat kulesi olmaktadır.

Düden Şelalesi

Doğa harikası olan Düden Şelalesi Varssak Belediyesi’ne 1 km mesafede bulunup Antalya’ya yaklaşık olarak 7 km uzaklıktadır. Düden Şelalesi adını dünyaya duyurmuş olup akın akın yabancı turist çeker.

Hadrianus Kapısı

Hadrianus Kapısı diğer adı ile Üçkapılar olarak da bilinir. Bu zamana kadar iki kule ile sağlam kalabilmiştir. Tamamen beyaz mermerden yapılan Hadrianus kapısı Hadrianus’un Antalya’ya gelişi üzerine yaptırılmıştır.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi birinci dünya savaşını takiben Süleyman Fikri Erten tarafından işgal güçlerinin yağmalarından kurtarılmış olan eserlerin korunmasına yönelik olarak yaptırılmıştır. Antalya gezi rehberine eklenmesi gereken bu müze 1937 yılında Yivli Minare Camii olarak kullanılmıştır. Bugün ise müze Türkiye’nin önemli ve büyük müzelerinden biri olarak kullanılıyor.

Antalya gezi rehberi haritası:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir