Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale gezi rehberi ile hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile ülkemizin gezilip görülmesi gereken yerlerinden olan Çanakkale şehrini bilinçli bir şekilde gezebileceksiniz. Çanakkale gezi yerleri olarak da ayrıca bu tarihi ve doğası ile bizi mest edecek şehri ve gezerken nelere dikkat edeceğimizi öğrenmekte bu şehri tam anlamıyla gezebilmek için fayda vardır.

Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Çanakkale’de genellikle ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Bulunduğu coğrafi konum itibari ile Akdeniz ve Karadeniz iklimi geçişleri fazlasıyla hissedilmektedir. Yazın oldukça sıcak olan bu ilimizde sıcaklık insanları oldukça etkilemektedir. Çanakkale tatili için en uygun tarih Mart ve Ekim ayları arasındaki dönemdir.

Çanakkale Mutfağı

Çanakkale gezi rehberinin, Çanakkale hakkında bir diğer bahsetmesi gereken maddesi ise Çanakkale mutfağıdır. Çanakkale mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Genel itibari ile Ege mutfağının karakteristik yapısın uygun özellik göstermektedir. Zeytinyağı bu mutfak kültürünün olmazsa olmazı durumundadır. Pırasa gibi yemekler zeytinyağlı olarak oldukça fazla tüketilmektedir. Deniz şehri olduğu için taze deniz ürünleri nefes bir tat oluşturmaktadır. Ve soflarda kesinlikle bulunmaktadır. Faydalı ot ve sebzelerden yapılan yemek çeşitleri yine bu mutfakta önemli bir yer tutmaktadır. Ovmaç çorbası, Tumbi, Melki yemeği, Metez, Börülce Köftesi, Lüfer Pilavı ve Papaz Yahnisi kesinlikle denemeniz gereken yöresel tatların en başında gelmektedir

Çanakkale’de Gezilecek Yerler – Çanakkale’de Nereye Gidilir?

Çanakkale tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin bir yerdir. Ama bunlar içinde en önemlisi Türk Milletinin tarih sahnesinde bir destan yazdığı yerdir. Ve bizim için maneviyatı paha biçilemezdir. Şehitlik bu şehre gelip de görülmesi gereken ilk yer durumundadır. Bunu yanında Çanakkale’de Gezilecek Yerler olarak Çanakkale şehitlik, Kilitbahir Kalesi, türkülere konu olan Aynalı Çarşı, Truva Heykeli, Truva Antik kenti, Çanakkale Deniz Müzesi, Eski Ermeni Kilisesi ve Dardonos Tümülüsü, Çanakkale Saat Kulesi, Asos Antik kenti, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, doğal güzelliği ile Bozcaada, Gökçeada ve Afrodit Kaplıcaları gezilmesi gereken yerlerden sadece bir kaçıdır. Ve birkaç günde gezilemeyecek kadar fazla doğal ve tarihi güzelliği bünyesinde bulundurmaktadır.

İnsanlar burada doğa ve tarihi iç içe yaşama fırsatı bulmaktadırlar. Özellikle Türk kültürü açısından her Türk gencinin kesinlikle görmesi gereken yerlerin başında 57. Alay Şehitliği gelmektedir.

Çanakkale gezi rehberi

Çanakkale Gezi Rehberi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir