Cennet Cehennem Çökükleri, Mersin

Cennet Cehennem çökükleri, Akdeniz bölgesinde bulunan Mersin iline bağlı Silifke ilçesine 21 km mesafede Narlı kuyu civarlarında bulunan Cennet Cehennem Çökükleri, Cennet Cehennem Obrukları olarak da bilinmektedir. Tamamen doğa olayları ile meydana geldiği biliniyor. Yeraltı deresinin uzun yıllar kireç tabakasını eriterek yol açtığı erozyon sonuncu meydana gelen obruklardır. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde sayısız yeraltı eserlerinden ve üzerinde bulunan tarihi eserlerden biridir ve turistik ziyaretler konusunda en çok tercih edilen yerlerdendir.

Cennet (Çöküğü) Obruğu :

Bir çöküntü obruğudur ve derinliği 135 metredir. Obruğun yer tabakasına inen 452 basamaklı merdivenlerin üst kısmında Meryem ana Kilisesi, bitiminde Hellenistik döneme ait bir Zeus tapınağı bulunuyor. Obruğun bitimine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Yeraltı akarsuyu denilebilen bu obruk faaliyetine devam ediyor ve Cehennem obruğunun taban yüzeyinin alt kısmından geçiyor. Basamakların bitiminde yeşil bir alan görülüyor. Cennet adının buradan geldiğini söyleniyor.

Cehennem (Çöküğü) Obruğu:

İç bükey çukur kenarları Cennet Obruğuna göre daha dar ve içe çökük olduğundan taban kısmına kadar gidebilmek mümkün değil. Dağcıların özel ip ya da halatlarla inilebildiği belirtiliyor. Derinliği 128 metredir. Zeus alevler kusan yüz başlı ejderhayı bu mağarada yendiği ve cezalandırdığı için mağaraya Cehennem adı verildiği düşünülüyor. Mağaranın eski dönemde suçluları cezalandırmak amaçlı kullanıldığı biliniyor.
Cennet-Cehennem Çökükleri isimlerini kesin olarak nereden aldıkları bilinmediği gibi söylentiye göre Cennet Çöküğünün içerisinin daha ferah ve dışında yeşillik cenneti andıran bir tabiata sahip olması, Cehennem Çöküğünün ise daha dar, dik ve iniş-çıkışın daha zor olduğu için bu ismin verildiği söylenenler arasındadır.
Kireç taşından oluşan bir bölgede bulunan Cennet Cehennem Çökükleri birbirlerine olan mesafe aralı 80 metre olarak belirtiliyor. Cennet obruğunun yer altı tabanından Cehennem obruğuna akan bir yer altı suyu bulunuyor. Cennet obruğunu geçerek Akdeniz’e dökülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir