Doğru Kamp Çadırı Seçimi

Kamp çadırı, kamp malzemeleri arasında önemli bir yere sahip olduğu için bu yazımızda doğru kamp çadırı seçiminden bahsedeceğiz. Çadır deyip geçmeyin, çadır sizi dış etkenlerden koruyacak eviniz demektir. O yüzden kamp çadırı seçimin de deyimi yerinde ise ince eleyip sık dokumanız gerekmektedir.

Peki nasıl kamp çadırı seçeceğiz? Çadır seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çadır seçiminde bir çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan biri de çadırı hangi mevsimlerde kullanmak istediğinizdir. Ben sadece yazın kampa gideceğim derseniz 5 mevsimlik çadır almanıza gerek yok. Çünkü hava şartlarına göre çadır fiyatları arasında ciddi fark olmaktadır. O yüzden ilk olarak kaç mevsim kullanmak istediğiniz önemli bir faktördür. Örnek olarak 2 Mevsim çadırlar sizi hafif yağışlardan korusa da, bir kış kampında ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

İkinci olarak çadır ağırlığı; çadırın hacmi veya mevsim olarak özelliği arttıkça çadır ağırlığı da artmaktadır. Ben kamplara; çantam sırtımda yürüyerek, otostopla ya da toplu taşıma araçlarıyla giderim diyorsanız çadır ağırlığı burada fazlasıyla önem arz etmektedir. Kampta bazı zamanlar sırtınıza yükleyeceğiniz 1 gram bile size zulüm olabilir.

Üçüncü olarak rahatlığınızı düşünmelisiniz. Ben rahat olamam diyorsanız tek kişilik çadır yerine iki kişilik çadır alarak rahat bir şekilde yatabilirsiniz. Veya iki kişi kalacaksanız 3 kişilik çadır sizin rahatlığınız için idealdir.

Dördüncü olarak çadırın yapıldığı malzemenin ne olduğunu dikkatlice kontrol edin. Pamuktan yapılan çadırlar suya karşı dayanıklıdırlar. Ama ıslandığı zaman ağırlığı artar. Polyester malzemeler oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Polyester malzeme suya karşı dayanıklı olmasına rağmen güneş ışığı almasıyla zaman içinde zarar görebilirler. Ama bu zarar normaldir.

Havalandırma da önemli bir faktördür. Çoğu çadırlarda yağış korumalı havalandırma mevcuttur. Zira nem olduğunda sabah kalktığınızda tüm malzemeleriniz ıslak bir şekilde uyanabilirsiniz. O yüzden havalandırmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sonuç olarak çadır almakla ilgili kendi kriterlerinizi çıkarmanız gerekmektedir. Bu ana faktörleri göz önünde bulundurarak size en uygun çadır seçimi yapmanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir