Dünyada Eşine Az Rastlanır Bir Miras: Adamkayalar

Dünyada eşine az rastlanan bir miras olan Adamkayalar, Mersin’in Erdemli ilçesinin Şeytan Dere vadisinde yer alıyor. Muhteşem arkeolojik miras, Kızkalesi beldesinin 7 km kuzeyinde derin bir vadinin dik yamaçlarında bulunuyor.

Tarih Kokan Antik Kabartmalar

Akdeniz Bölgesinin nadir miraslarından Adam kayalar’ın ismi, M.Ö. 1. yüzyıl ile M.Ö. 2. yüzyıl civarında yapılan büyük insan kabartmalarından geliyor. Oldukça ilgi çekici olan bu kabartmalar, dönemin yerli halkının yakınları için yaptığı düşünülüyor. Çeşitli figürlerin yer aldığı bu kabartmalarda erkek, kadın, çocuk ve hayvan figürleri bulunuyor. Yaklaşık 250 yılda yapılan bu hayvan ve insan figürleri, yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Vadi Yollarının Kontrol Bölgesi

Surlarla çevrili bir tepede kurulan bu yerleşim, sahilden iç bölgelere doğru ilerleyen yolları denetlemek ve gözetlemek amacıyla kurulmuş. Çok sayıda kalenin de bulunduğu bu bölgede, Helenistik Dönem ‘de ise askeri amaçlarla ön plana çıkmış.

Tarihi Miras Adamkayalar’a Ulaşım Nasıl Yapılıyor?

Bölgenin fiziksel özellikleri nedeniyle ulaşımı oldukça zor olan Adamkayaları görmek isteyenler oldukça zorlu ve zahmetli bir yolculuğa göğüs germek zorundalar. Tarihi miras, Silifke-Erdemli karayolu üzerinde Kızkalesi civarında yer alıyor. Kızkalesi-Erdemli istikametinde bulunan Uzuncaburç tabelasından 5-6 km sonra Adamkayalar sapağına ulaşılıyor. Eğer arabayla geldiyseniz arabanızı kenara koyun çünkü zorlu bir patikaya giriliyor ve bu patikada araç kullanılması olanaksız. Bu zorlu patikada boyalı taşlardaki işaretleri takip ederek Adamkayalar’a varıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir