Dünyanın En Büyük Tapınak Şehri: Angkor Wat (Asya)

Angkor Wat dünyanın en büyük tapınak şehri olan ünlü ve kadim bir tarihe sahiptir. Ormanın içinde gizlenmiş esrarengiz ve gizemli bir tapınak şehir olarak karşımıza çıkıyor. Bu mistik tapınak şehri Angkor Wat, Angkor Medeniyeti’ne ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık olarak 630 sene iktidar olan Khmer Krallığı’na ait olan bu gizemli, mistik tapınak şehirdir. 1992 senesinde Unesco Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış nadide bir yer olarak turistlerin ilgi odağı oluyor.

Mistik Angkor Wat Tapınak Şehri’nin Mitolojisi

Söylentiye göre denizlerin efendisi olan ejder Naga’nın kızı ve Brahman bir Hintli’nin birleşmesiyle Kamboçya ortaya çıkar. Böylece Kambuja Krallığı başlar. Oldukça güçlü, zengin ve ihtişamlı bir krallık olarak 12. yüzyılda hükmeden Khmer kralı olan 2. Suryavarman ünlü mistik tapınak şehir Angkor Wat’ı ormanın içine Hindu tanrısı olan Vişnu adına inşa ettirir.

Antik Tapınak Şehir

Yaklaşık 4 asır süresince terk edilmiş bir halde ıssız kalan bu tapınak şehir, 1858 senesinde Fransız bir doğa araştırmacısı olan Henri Mouhot tarafından bulunur ve dünyaya duyrulur. Ormanın zaman geçtikçe ele geçirdiği mistik bir havanın hakim olduğu ve oldukça güzel bir mimariye sahip olan tapınak şehir Angkor Wat, oldukça büyük bir yapıda. Yaklaşık olarak dört yüz kilometrekare bir alanı kaplıyan bu antik tapınak şehir dünyanın inşa edilmiş en büyük tapınaklarından biri olarak yerini alıyor.

Oldukça nefes kesici bir mimarisi olmasının yanında tam bir mühendislik harikası olan mistik tarihi Angkor Wat tapınak şehri, su üstüne yapılması ile de oldukça şaşırtıcı. Şehir planlaması ve inşasında kullanılan taş işçiliği ile tam bir şaheser olan bu mistik tapınak şehir gözleri kamaştıran bir yer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir