İzmir Gezi Rehberi

Türkiye sınırları içerisinde yer alan üçüncü büyük şehir olup İzmir gezi rehberine sığdırılabilecek çok sayıda özellik bulunur. İzmir Körfezi üzerinde kurulu olan bu şehir bilindiği üzere denize kıyısı olan önemli liman kentidir. Dünya çapında ünlenmiş olan liman özelliğinin yanı sıra fuar alanı ve birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapan modern bir şehir olma niteliğini de taşır.

İzmir batı kısmında Ege denizini ve adalarını bünyesinde barındırır. Bir metropol olan şehir Ege denizine kıyısı olan şehirler arasında yer aldığında Atina’dan sonra ikinci kalabalık ve büyük şehir olarak bilinir. İzmir Körfezi’nin dış suları boyunca uzanan şehir Gediz Nehri Delta’sını kuzeye doğru takip eder.

Şehir her ne kadar alüvyonlar yaratmış olduğu engebeli araziye sahip olsa dahi verimli toprak yapısına da sahiptir. Yanı sıra ticari faaliyetlere katkı da bulunan gıda, rafineri ve sanayi fabrikaları bulunmaktadır. Böylece şehirde iş olanaklarına büyük ölçüde yer verildiği söylenebilir.

İzmir Gezi Rehberinde Bulunan İzmir’de Gezilecek Yerler?

Ege’nin incisi denildiğinde tek akla gelen yer İzmir ülkemizde ve dünyada çok sayıda kişiyim kendine hayran bırakır. İnsanların gezip görmek istedikleri şehirlerden en çok aranılanı olarak başı çeken bu şehir ziyaretçileri yapılabilecek birbirinden farklı ve güzel etkinlikler sunar.

Birbirinden güzel plajları ile yaz tatillerinin vazgeçilmez şehridir. İzmir gezi rehberi bununla sınırlı değildir. Uzun yıllardır bu şehirde ikamet etmiş olan çok sayıda hükümdarlık serüvenleri ile de ziyaretçilere tarihin eşsiz güzelliklerini sunar.

İzmir sınırları içerisinde onlarca tarih kenti ve yapıları yer almaktadır. Tarihi yerlerin bir kısmına da şehrin müzelerinde yer verilmiştir.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir gezi rehberi için asırlar boyunca süregelen Kemeraltı Çarşısı İzmir’in gezilip görülmesi gereken önemli tarihi mekanlarından biridir. Çarşı zaman içerisinde değişimlere uğramış ve günümüze kadar gelmiştir. Eski dönemlerde yalnızca demircilerin bulunduğu bu çarşı günümüzde sahile açık keyifli bir alışveriş merkezi haline gelmiştir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir gezi rehberinde bir diğer adres Konak Meyda’nında bulunan saat kulesi Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde Sultan 2. Abdülhamit adına diktirilmiştir. İzmir gezi rehberine eklenmesi gereken önemli bir tarihi yapıdır. Aynı zamanda İzmir’in simgesi olma niteliğini taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir