Kamp İçin Bilgiler – 1

Kampçılık bilgileri olarak kamp zamanı alacağınız önlemler ve bu pratik bilgiler sizin kampta rahat etmenizi ve güzel bir kamp geçirmenize yardımcı olacaktır. Peki kampta neler yapılır?

Kampta Uyumadan Önce Tuvalet

Kamp için vereceğimiz ilk pratik bilgi kamp zamanı günün yorgunluğunu uykuyla atmak istediğiniz zaman uyumadan önce yapmanız gereken şey tuvalet ihtiyacınızdır. Hele soğuk bir havada kamp yapıyor iseniz kesinlikle uyumadan öne tuvaletinizi yapmalısınız. Yeri gelir üşenirseniz tulum ve çadırdan çıkmaya ama tuvalet ihtiyacınızı gidermezseniz bu sizin üşümenize neden olacaktır. Vücudunuz idrarınızı sıcak tutmak için çaba serf edeceğinden vücut sıcaklığınız düşecek ve üşüyeceksiniz. Bu yüzden hiç üşenmeyin hatta tuvaletiniz yoksa bile siz ihtiyacınızı gidermeyi deneyin ki akşam üşümenize neden olmasın.

Kampta Yiyecek Saklama

Kampta vereceğimiz bir diğer pratik bilgi kamp zamanı yiyeceklerinizi ortada bırakmamaya özen gösteriniz. Çünkü konserve harici koku oluşturacak yiyecekler siz gece uyurken yabani hayvanların kamp alanınıza gelmesine neden olabilir. Bu yüzden koku oluşturabilecek yiyecekleri ve oluşan çöpünüzü çadır kurduğunuz yerin en az 25 m uzağına bir ağaca asmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yürüyüş Sırasında Enerji

Kampta yürüyüş esnesında vereceğimiz pratik bilgi ise enerjinizi kaybetmemek için dinlenme sırasında bazı yiyecekler yenebilir. Bu yiyeceklerin glikoz yönünden zengin olması gerekmektedir. Kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, çikolata gibi yiyecekler ve limonlu, şekerli içecekler bu tip besinler arasında sayılabilir.

Yürüyüş sırasında terlemeyle sıvı kaybedildiği için sıvı alımına da özen gösterilmelidir. Bol bol sıvı tüketin. Sıvıdan kasıt kesinlikle alkol değil. Alkol hem vücudunuzun su kaybetmesine sebep olacak hem de karaciğerinizi yoracaktır. Bol bol su için.

Üşümemek için alkol alımının yararlı olduğu düşüncesi son derece yanlıştır. Alkol, kan dolaşımını arttırıp başta bir sıcaklık verirken, damarların genişlemesine neden olarak ısı kaybını arttırır ve daha sonra üşümeye neden olur. O yüzden alkol alırız içimiz ısınır mantığı kesinlikle yanlıştır.

Yumurta Taşıma

Kampta yumurta için vereceğimiz pratik bilgi kamp yerinde yumurta ile yapacağınız yemekler için yumurtalar kırılmasın diye aşırı çaba sarf ediliyor. Özellikle yürüyüşlerde küçük yerlerde geçiş sırasında yumurtaların kırılma olasılığı yüksek oluyor. Bu nedenle yumurtalarınızı önceden çırpıp pet şişeye doldurunuz ve ağzını kapatın. Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken şey yumurtalarınızın bozulmamasını sağlamak için soğuk yerlerde muhafaza etmeniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir