Kampta Vahşi Hayvanlara Karşı Alınabilecek Önlemler

Kampta vahşi hayvanlara ile ilgili bilgilendirme yazımızda kampta vahşi hayvanlar için alınabilecek önlemlerden bahsedeceğiz. Hafta sonu ve ya tatil günlerinde doğa ile baş başa bir kamp yapmak birçoğumuzun hayalidir. Özellikle çalışma ortamının yoğunluğundan kurtularak sevdiklerinizle yapılacak kampların bizde bıraktığı mutluluk paha biçilemez durumdadır. Ancak Doğada kamp yaparken dikkat edilecek noktalar vardır. Bu noktalar gerekli önem verildiği zaman sorunsuz, eğitici ve oldukça eğlenceli bir kamp zamanı geçirmiş olursunuz.

Doğada Kamp Yapmanın Püf Noktaları

Doğada kamp yapmanın püf noktaları vardır. Ve bu püf noktalar sorunsuz bir kamp için oldukça yardımcı olacak şeylerdir. Öncelikle ülkemizde kamp yapılmaya müsait doğa ile baş başa birçok güzel yerin bulunması oldukça avantajlı bir durumdur. Birde çok fazla yırtıcı hayvanla karşılaşma riskimiz bulunmamaktadır. Ama yinede dikkatli olmakta fayda vardır. Yeme içme konusunda dikkatli olmamız gerekmektedir.

Özellikle kampımızda et, sucuk, salam gibi vahşi hayvanların kampımıza çakabilecek besinleri pişirmemeliyiz. Eğer pişirilecekse de kampın oldukça uzak bir alanında bu pişirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Kamp alanına kesinlikle ateşli silahlar getirilmemelidir. Çünkü vahşi hayvanlar yaralandıkları zaman çok daha fazla tehlikeli ve saldırgan olmaktadırlar. Kendimizi korumak amacı ile uzun sopalar ve uzun meşaleler hazırlanmalıdır. Birçok hayvan ateşe yaklaşmayı seçmemektedir. Yine tehlikeli durumlarda havaya işaret fişeği fırlatmak için yanımızda bulundurmamız son derece önemlidir. Yine olası aksilikler için ilk yardım malzemeleri ve bir halat bulundurmakta oldukça yararımızı olacaktır. Kamp alanında ateş mümkünse hiç sönmende yanması oldukça önemlidir.

Kamp Yerinin Seçimi

Kamp yeri seçimi hem güvenliğiniz hem de keyifli bir kamp için en önemli olaylardan biridir. Özellikle su kaynaklarının yanı ve Mağara yanları vahşi hayvanların uğrak yeri olacağından kesinlikle tercih edilmemelidir. Özellikle ulaşımı kolay ve gerektiğinde seri bir şekilde terk edilmeye müsait kamp yerleri seçilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Kampta Karşılaşılması Muhtemel Sorunlar

Kamplarda karşılaşılması muhtemel en büyük sorun vahşi hayvanlarla karşılaşılması sorunudur. Her ne kadar ülkemizde çok fazla vahşi hayvan ırkı bulunmasa da yinede tehlikeli olması muhtemel hayvanlar bulunabilmektedir.

Doğada ayı ile karşılasırsak

Ayılar karşılaşma olasılığımızın az da olsa muhtemel hayvanlardır. Ve genelde patika yolları kullanmaktadırlar. Bu hayvanlara karşı yüksek ses çıkarmak onları bulunduğumuz bölgeden uzak tutabilmektedir. Zaten ayılar ortada herhangi bir sebep yokken insanlara saldırmayacaklardır.

Yaban domuzları sürü halinde gezerler. Böyle bir sürü karşımız çıktığında yapmamız gereken hemen onların geçiş bölgesinden uzaklaşmaktadır. Eğer bu alanda kalırsak bizi tehdit olarak görüp zarar verebilmektedirler. Yine kurtlarda sürü halinde gezerler bundan dolayı asla onları tehdit edici hareketlerden kaçınmamız gerekmektedir. Eğer yakınımızdılarsa ateşten çok korktukları için ateşi kendimize bir kalkan olarak kullanabilmekteyiz. Kamplarda bu yırtıcı hayvanlardan korunma yolları bu şekildedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir