Kış Tatili

Ülkemiz’de yaşanılan dört mevsim nedeni ile yaz turizmi kadar kış turizmi de büyük önem arz ediyor. Kış tatili ile bütün bir kış eve hapsolmanın stresi atılıyor ve çocuklarla birlikte ebeveynlerde deşarj oluyorlar. Ülkemizde yaklaşmakta olan kış aylarına doğru tatil planları yavaş yavaş yapılmaya başlanıyor. Kış turizmi ile ilgilenmekte olan acentalarda tatilciler için kış sezonunu açmaya hazırlanıyor. Ülkemizde olduğu kadar yurt dışına seyahat etmek isteyen turistlerde bulunuyor veya yurtdışından ülkemize gelmek ve ülkemizi görmek isteyen yabancı turistler bulunuyor.

Türkiye’de Kış Tatili

Kış tatili için yurt içine düşen kar taneleri ile birlikte beyaz örtü altında kalan şehirlerimizde kış tatili yapmak olanaklı hale geliyor.

Peki kış tatili için nereye gidilir? Kış tatili için gezilecek yerler neresi?

Genellikle Türkiye’de batı kesimler tercih ediliyor. Uludağ önemli kayak merkezlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor ve en çok ilgi gören yerlerden biri oluyor. Akdeniz’e doğru gidildiğinde Antalya’nın Saklıkent’i kayak merkezi olarak kış mevsiminde de şehrin bütçesine katkıda bulunuyor.

Zigana Geçidi

Gümüşhane’de bulunan Zigana Geçidi yılın beş ayı beyaz örtü altında kalıyor. Zigana’da konaklama yapabilmenin imkanı olarak kayak tesis buna hizmet ediyor. Zigana’da kendin pişir kendin ye usulüne çoğunlukla rastlanıyor. Trabzon ile Gümüşhane’den her daim Zigana’ya giden araçlar bulunuyor.

Ayder Yaylası

Rize’de bulunan Ayder Yaylası gün içerisinde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Kaplıcaları ile kış tatili için mükemmel bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Yılın beş ayı karlı geçen şehirde kaplıca suyu sıcaklığı ise 50 dereceyi buluyor.

Ilgaz Dağı

Kastamonu’da yer alan Ilgaz Dağı kayak yapmak isteyenlerin gözde şehirlerinden biri oluyor. Dört konaklama tesisi bulunan şehirde akarsular, flora ve yaban hayvanları zenginlik gösteriyor. Doğal bir yaşama sahip olan bu şehirde kayak merkezi sezonu Aralık ayında açılıp Nisan ayına kadar hizmet verebiliyor.

Yedigöller

Bolu’da yer alan Yedigöller dere, ırmak ve vadiler arasında bulunuyor. Yedigöller adını alana yayılan yedi adet göl üzerinden alıyor. Göllerin etrafında birbirinden farklı ve doğal yapının bozulmadığı ağaçlar bulunuyor. Kasım ayının ikinci yarısında başlayan kar yağışı ile kış tatili Yedigöller’de olanaklı hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir