Torkul Göleti Kamp

Torkul Göleti doğa ananın bize sunduğu muhteşem yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim ve mutlaka görmeniz gereken bir yer olduğu kanısındayım. Göletin çevresi sık ormanla kaplı olup yaklaşık yolun 1 km ilerisinde de Torkul Yaylası bulunmaktadır.

Torkul Göleti Düzce, Uğurköyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Torkul Göleti merkezine 34 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Torkul Göleti rakımı: 1250 metredir.

Torkul Göleti Ulaşım

Merkeze bağlı olan Uğurlu Köyüne sapıp devam ediyorsunuz. Torkul Göleti tabelasını görene kadar devam ediyorsunuz bu arada yollar toprak ve virajlıdır. Tabelaya geldiğinizde hemen sağ tarafıyla Torkul Göleti sizi karşılıyor.

Torkul Göletinde Kamp

Torkul Gölü kamp alanı olarak çok fazla imkan vermiyor belli başlı yerlerinde kamp atabiliyorsunuz. Göletin çevresinde düz alanlar bulunmaktadır ama araba giremez. Biraz inip keşif yaptığınızda kamp için bir düzlük bulabileceksiniz. Biz çadırlarımızı Göletin Kuzey tarafına kurduk. Gölet ormanla çevrili olduğundan yakacak odun konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Çadırlarımızı kurduktan sonra hemen yakacak kuru odun bulmak için ormanda keşfe çıktık. Zaten bölge kesim alanı olduğundan yakacak odun bulma konusunda sıkıntı yaşamadık.(Ölü odunları topluyoruz :D)

Bölgede telefon çekmiyor. Torul Göleti’ne yaklaşık 1 km uzaklıkta olan Torkul Yaylası’na çıkarsanız orada telefon çekmektedir.

Ateşimizi yaktıktan sonra gece olmadan Torkul Göletinin etrafını dolaşmaya başladık. Dolaşırken göreceğiniz manzara, size o güzel doğa ruhunu aşılayacaktır. Bu arada Torkul Yaylası’na da gez  amaçlı yürüyerek çıkmanızı öneririm. Yaylaya çıkarken de ve yaylada sizi güzel bir manzara beklemektedir. Torkul yaylası kamp alanı olarak da size imkan sağlıyor. İsterseniz yaylada da kamp atabilirsiniz. Ama unutmayın ki orada yaşayan insanlar da olabilir. Onları rahatsız etmeden hareket etmelisiniz.

Gece olduğunda kurt ve çakal seslerini duyuyorsunuz ayrıca domuz olduğu da söyleniyor. Ormanda ki ağaçlar da sık olduğundan görüş mesafenizi azaltıyor. Bu yüzden kamp ateşimizi söndürmedik, ayrıca yemeğimizi yedikten sonra yiyeceklerimizi ve çöplerimizi çadırların uzağında bir ağaca asarak yabani hayvanların kokuya gelerek bizi rahatsız etmesini engellemiş olduk. Göletin çevresinde eğrelti otları bulunmaktadır. Biz eğrelti otlarını yiyeceğimizin bozulmaması için bir soğutucu görevi görmesi vesilesiyle yiyeceklerimizi asmadan önce eğrelti otları ile çevresini sardık.

Gece olduğunda sıcaklık kendini hissettirecek şekilde düşüyor. Hazırlıklı bir şekilde gelmeniz sizin için iyi olacaktır.

Son olarak bize de ateş başında ay ışığının göleti aydınlattığın zaman, gözümüzün önüne gelen görseli seyredip çayımızı yudumlarken sohbet etmek düştü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir